Kalejdoskop emocji - warsztaty radzenia sobie z emocjami

Zajęcia przeznaczone dla dzieci od 5 do 8 lat

Już 25 maja br. o godz. 16.45 zapraszamy dzieci w wieku 5-8 lat do Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi (ul. Pomorska 11, Rumia) na pierwsze warsztaty dotyczące emocji. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy mailowe bądź telefoniczne:

!!!Zapisy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczne: 666 473 385 (Karolina Lange)

Warsztaty mają na celu promocję zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia małych dzieci, poprzez rozwój ich umiejętności społecznych, komunikacyjnych i emocjonalnych. Uczy dzieci, jak dobrze funkcjonować w grupie, nawiązywać przyjaźnie, radzić sobie z problemami i trudnościami.

Podczas zajęć najpierw dzieci aktywnie słuchają opowiadania. Opowieść przeplata się z zabawami ruchowymi, elementami dramy i rymowankami,  dzieci rozwijają wyobraźnię , uczą się współpracy i współdziałania oraz rozmawiają o emocjach, co więcej nazywają uczucia - czyli uczą się umiejętności interpersonalnych.
Później następuje prawdziwa uczta dla rąk dziecięcych i rozwinięcie skrzydeł dziecięcej fantazji .

Program jest podzielony na sześć części, każda składa się z czterech spotkań i dotyczy innych zagadnień.

(25.05.2017) Część 1: Uczucia
Dzieci omawiają uczucia smutku, szczęścia, złości, zazdrości i zdenerwowania. Ćwiczą mówienie tego, jak czują się w różnych sytuacjach i poznają sposoby poprawiania własnego samopoczucia.
Cel: Doskonalenie u dzieci zdolności komunikowania własnych uczuć.

(01.06.2017) Część 2: Komunikacja
W ramach tej części dzieci uczą się skutecznej komunikacji. Program uczy dzieci słuchać innych, jak prosić o pomoc i mówić to, co chce się powiedzieć, nawet w niesprzyjających okolicznościach. Często nawet „ciche” dzieci otwierają się w czasie spotkań i uczą się wyrażać siebie swobodniej.
Cel: Doskonalenie u dzieci zdolności komunikowania własnych uczuć.

(08.06.2017) Część 3: Nawiązywanie i zrywanie więzi
Dzieci uczą się o przyjaźni – jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie, jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem. Ćwiczą jak mówić przepraszam i jak godzić się z przyjacielem po sprzeczce.
Cel: Doskonalenie u dzieci zdolności nawiązywania przyjaźni oraz radzenia sobie z odrzuceniem i samotnością.

(22.06.2017) Część 4: Rozwiązywanie konfliktów
Ta część dotyczy tego, jak rozwiązywać konflikty, a według nauczycieli szybko sprawia, że dzieci łatwiej akceptują swoje odmienności. W szczególności, dotyczy problemu prześladowania i tego, co dzieci mogą zrobić, jeśli ktoś prześladuje je lub kogoś innego.
Cel: Doskonalenie u dzieci zdolności rozwiązywania konfliktów.

( 29.06.2017) Część 5: Przeżywanie zmiany i straty
Ta część stanowi refleksję nad radzeniem sobie ze zmianami, zarówno wielkimi jak i małymi. Największą zmianą ze wszystkich możliwych, jest czyjaś śmierć. Mimo, że dorośli często uważają, że śmierć jest bardzo trudnym tematem do rozmowy, to jednak małe dzieci chętnie wykorzystują okazję do otwartego mówienia na temat, który stał się tabu dla wielu dorosłych. Jedno spotkanie poświęcone jest odwiedzeniu miejsca pamięci lub cmentarza i może wydać się to zaskakujące, ale jest ono często określane, jako najowocniejsze spotkanie z całego programu.
Cel: Doskonalenie u dzieci zdolności radzenia sobie ze zmianą i stratą.

( 03.07.2017) Część 6: Dajemy sobie radę
Podsumowanie wszystkiego, czego dzieci nauczyły się: znajdowania różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami, pomagania innym oraz adaptowania się do nowych sytuacji. Końcowe spotkanie jest swego rodzaju świętowaniem, połączonym z wręczaniem koron i dyplomów.
Cel: Doskonalenie u dzieci zdolności wykorzystywania rozmaitych strategii radzenia sobie w różnych sytuacjach.

Każda część zawiera odrębne opowiadanie. Opowiadania prezentują bohaterów w okolicznościach dobrze znanych małym dzieciom takich jak: przyjaźnienie się, zdobywanie i tracenie przyjaciół, prześladowanie, radzenie sobie ze zmianą i stratą. Każde opowiadanie jest ilustrowane przy pomocy zestawu barwnych obrazków i uzupełnione zadaniami takimi jak rysowanie, odgrywanie ról i zabawy.

Na naszych zajęciach dzieci:

 • nauczą się rozpoznawać emocje u siebie samego oraz u innych osób

 • nauczą się jak te emocje nazwać

 • wspólnie spróbujemy doświadczyć i przeżyć omawiane stany emocjonalne

 • a na końcu podpowiemy dzieciom kilka "magicznych sztuczek " na radzenie sobie z emocjami (szczególnie z tymi trudnymi)

Co dzieci zyskują dzięki zajęciom?

 • dowiadują się, że wszystko co czują jest w porządku i że mają prawo dążyć do realizacji własnych potrzeb ( miłość, radość, złość, lęki dziecięce, nieśmiałość, wstyd, rywalizacja, zazdrość i inne)

 • uczą się w jaki sposób okazywać to, co odczuwają, w taki sposób, aby one same i inne osoby czuły się dobrze

 • świat emocji dziecka ulega uporządkowaniu, dzięki czemu zyskuje ono kontrolę nad wieloma sytuacjami; ma poczucie, że to ono zarządza emocjami a nie emocje nim

 • uczą się rozpoznawać stany emocjonalne innych ludzi i zachowywać adekwatnie do tego, co zaobserwowały

 • dowiadują się co mogą zrobić kiedy nie czują się komfortowo bo się boją, złoszczą albo przegrały w rywalizacji

 • nabierają przekonania, że okazywanie pozytywnych uczuć jest równie ważne jak okazywanie trudnych emocji (okazywania radości i zadowolenia też trzeba się uczyć)

 • twórczo pracują w grupie, co bardzo podnosi kreatywność dziecka i jego samoocenę

 • pośrednio zajęcia stanowią profilaktykę dla stresu, ponieważ dzieci uczą się jak odpoczywać, relaksować ciało i umysł.

Jakie metody i techniki pracy wykorzystujemy na zajęciach?

 • zabawę i prace twórcze, w których liczy się kreatywność dziecka, stymulowane ciekawym tworzywem twórczym

 • działania psychoedukacyjne i psychokorekcyjne: bajki, scenki tematyczne, zabawa "na niby" w coś lub w kogoś i in.

 • trening relaksacyjny - praca z ciałem, sygnałami płynącymi z ciała jest bardzo ważnym elementem rozwijania inteligencji emocjonalnej u dzieci

Organizatorzy

logo rumia wersja podstawowa pozioma z haslem mini rumiainstytucja bibliotekarumia bip bibliotekarumia

Działalność biblioteki wspierana jest ze środków:

mk orange-logo bn instytut bplus nprc

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×