Koncert zespołu SESTRA w Filii nr 1 MBP Rumia

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi Filia nr 1 (ul. Pomorska 11) zaprasza 15 listopada o godzinie 18:00 na koncert zespołu SESTRA. Wokalistki zaśpiewają tradycyjne pieśni białe z Polski, Ukrainy, Bałkanów i innych regionów świata.

Zespół o sobie:

SESTRA- sześć dziewczyn – sześć osobowości – sześć sióstr.

Pierwszym utworem, który wspólnie zaśpiewałyśmy kilka lat temu była serbska pieśń „Preli prelo milo do miloga”. Wtedy nie byłyśmy jeszcze do końca świadome mocy, jaką roztaczają tradycyjne pieśni białe. Dziś wiemy, że bałkańska melodia wyznaczyła nam drogę, którą kroczymy z radością i pieśnią na ustach.

Preli prelo to nazwa kobiecych zgromadzeń jesienno-zimowych, podczas których gawędzono i śpiewano. Kobiety stare i młode, szlachcianki i proste wieśniaczki, dziewczyny żywiołowe i spokojne, zamężne i samotne, ogarnięte smutkiem i przepełnione radością – one wszystkie spotykały się, aby poczuć, że tworzą kobiecą wspólnotę, żeby poczuć się jak SESTRA.

Pomorski zespół SESTRA wywodzi się z Akademii Laboratorium Pieśni. W jego repertuarze znajdują się tradycyjne pieśni białe z Ukrainy, Białorusi, Polski, Albanii, Serbii i innych regionów świata.

Skład:

1) Ala Hoppe – wokal i czuwanie nad odpowiednią tonacją