Filtr
 • Wernisaż wystawy akwareli Joanny Dudek

  Stacja Kultura- Miejska Biblioteka Publiczna (Starowiejska 2, dworzec PKP) zaprasza na wernisaż wystawy akwareli Joanny Dudek „Pocztówki z wielkiego wybuchu”.

  Wydarzenie odbędzie się 22 kwietnia o godzinie 18:30.

  Wystawę będzie można oglądać od 21 kwietnia do 18 maja, w godzinach otwarcia placówki.

 • Spotkanie autorskie z Łukaszem Orbitowskim w Stacji Kultura

  Pisarz i publicysta specjalizujący się głównie w literaturze grozy oraz prozie fantastycznej, choć coraz częściej sięgający do realiów codzienności, już 14 kwietnia odwiedzi Stację Kultura - Miejską Bibliotekę Publiczną w Rumi. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.30. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

  O autorze:

  Łukasz Orbitowski 12 stycznia 2016 roku otrzymał Paszport Polityki 2015 za powieść "Inna dusza".  Jest jednym z najważniejszych autorów powieści grozy, twórcą zbiorów opowiadań i powieści, między innymi: "Horror Show!", "Święty Wrocław", "Widma". Jest także autorem cyklu bajek o kotach. 

  W  2002 roku ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest synem malarza Janusza Orbitowskiego. 

  Debiutował w 1999 roku zbiorem opowiadań "Złe Wybrzeża". Jego debiutem w fantastyce było opowiadanie "Diabeł na Jabol Hill", zamieszczone w pierwszym numerze miesięcznika "Science Fiction" (2001). Publikował opowiadania w czasopismach, między innymi: "Science Fiction", "Nowa Fantastyka", "Sfera", "Ubik".

  Przeszedł długą drogę od pisarza fantastycznego publikującego w niszowych czasopismach o profilu science fiction do autora literatury głównego nurtu, łączącej miejski realizm z popkulturową grozą. Jeden z jego projektów był scenariusz do filmu "Hardkor 44" w reżyserii  Tomka Bagińskiego.

 • Międzynarodowa Konferencja Naukowa PRZEDMIOT ARCHITEKTURA MIASTO

  Międzynarodowa Konferencja Naukowa

  PRZEDMIOT ARCHITEKTURA MIASTO.

  Nauczanie w sztukach projektowych.

  Stacja Kultura w Rumi / Dworzec PKP/6 kwiecień 2016

  Instytut Wzornictwa Politechnika Koszalińska

  To tytuł międzynarodowej konferencji, która jest efektem rozważań na temat kształcenia, szczególnie na kierunkach artystycznych: wzornictwie, architekturze, urbanistyce. Kolejne już spotkanie to także okazja do kontynuacji tematów podjętych w roku 2015, do ich zgłębienia i wzbogacenia. Tytułowe relacje pomiędzy obiektami małogabarytowymi, strukturami architektonicznymi i założeniami urbanistycznymi stanowią podstawowy wątek tematyczny wokół którego toczyć ma się debata. Punktem wyjścia jest złożoność zagadnienia sformułowanego syntetycznie jako Przedmiot Architektura Miasto. Równolegle planowana jest wystawa podsumowująca międzynarodowy konkurs fotograficzny ogłoszony pod tym samym tytułem: Przedmiot Architektura Miasto. Przedstawione fotografie to kolejny pretekst do podjęcia dyskusji, skonfrontowania indywidualnych poglądów z wizją uczestników oraz sformułowania i ujawnienia własnych opinii.

 • „Wierni wiernym do końca”- koncert grupy chóru PRO BONO

  31 marca o godzinie 18:00 odbędzie się w Stacji Kultura koncert grupy wokalno- muzycznej PRO BONO pod kierownictwem Joanny Klein-Szalkowskiej.

  Wydarzenie organizowane jest w ramach, obchodzonego 1 marca, Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz 71 rocznicy zakończenia działań wojennych na terenie Rumi, która przypada 27 marca.

  Program „Wierni wiernym do końca”, powstał w oparciu o wiersze: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Stanisława Balińskiego, Bogumiły Klein i Barbary Postawy.

  Wykorzystano utwory muzyczne m.in.: „Polska Podziemna”, sł. St. Baliński, muz. St. Markowski, „Przysięga”, „Oskarżeni o wierność”, Andrzeja Kołakowskiego, „Ostatnia kula”, „Ballada o rotmistrzu Pileckim”, Lecha Makowieckiego, „Modlitwa o wschodzie słońca” Przemysława Gintrowskiego.

  Podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Gdańsku, na zaproszenie organizatora gdańskiego oddziału IPN, grupa PRO BONO wystąpiła inauguracyjnie z powyższym programem w kościele pw. św. Brygidy w Gdańsku.

  Zapraszamy!

 • Kiermasz Wielkanocny

  W poniedziałek 21 i wtorek 22 marca w godz. 10.00-20.00 w Stacji Kultura odbędzie się kiermasz wielkanocny, którego organizatorem jest Fundacja na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością. Jedność, godność, praca.

  Na kiermaszu będzie można zakupić dekoracje świąteczne wykonane przez podopiecznych Fundacji.

  Zapraszamy!

 • Wietrzenie domowych regałów - podaruj książkę bibliotece!

  Podaruj książkę bibliotece!

  Czas na porządki w domowych biblioteczkach!

  Czy w zakamarkach Waszych półek nie kryją się czasem ciekawe i interesujące książki dla dzieci i młodzieży, które już przeczytaliście?

  Nie skazujcie ich na zapomnienie i zarastanie kurzem, nie ma na co czekać, podarujcie je bibliotece!

  Niech twoje ulubione pozycje wzbogacą nasz księgozbiór. Wystarczy przynieść do biblioteki aktualne i w dobrym stanie książki i zostawić je na specjalnym regale, który z chęcią je przyjmie. Książka otrzyma drugie życie i sprawi radość innym czytelnikom.

  Akcja zbierania książek trwa do końca marca. W jej ramach można przekazać do Stacji Kultura oraz pozostałych filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi literaturę piękną dla dzieci i młodzieży.

  Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji!

 • Teatr Gdynia Główna zawita w Stacji Kultura!

  Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi oraz Teatr Gdynia Główna mają przyjemność zaprosić Państwa 9 kwietnia br. godz. 19.00 do Stacji Kultura (ul. Starowiejska 2, Rumia dworzec PKP) na spektakl „Epitafium dla władzy” inspirowany myślą Ryszarda Kapuścińskiego. Wstęp wolny.

  Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak/ Obsada: Łukasz Dobrowolski, Wojciech Jaworski, Piotr Srebrowski/ czas trwania: 70 min

 • Kolejna edycja pokazu planszowych gier bitewnych

  Stowarzyszenie Miłośników Gier Strategicznych "Trójmiasto" zaprasza 18 kwietnia (sobota) w godz. 10.00-14.30 do Stacji Kultura na kolejną rundę pokazu gier bitewnych.

  Oprócz cieszących się dużym zainteresowaniem gier Wolsung oraz Warhammer 40 000 organizatorzy przygotowali coś dla koneserów gier wojennych. Pokaz wzbogaci gra strategiczna Bolt Action, utrzymana w klimacie II Wojny Światowej.

  Wylogujcie się ze świata wirtualnego, by wziąć udział w interaktywnych grach strategicznych. Precyzyjnie wykonane makiety, szczegółowe figurki to nie tylko majstersztyk planszowych światów, ale rozrywka dla każdego!
  Zapraszamy!
  Wstęp wolny!

 • "Czytamy w podróży...Herberta"- zakładki do odebrania w Stacji Kultura.

  Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi już po raz drugi bierze udział w ogólnopolskiej akcji "Czytam Herberta... w podróży". Przedsięwzięcie organizowane przez Fundację im. Zbigniewa Herberta ma na celu popularyzację wiedzy o twórczości autora "Pana Cogito".
  Zapraszamy po odbiór bezpłatnych zakładek z poezją Zbigniewa Herberta do Stacji Kultura!

 • Nauczanie w sztukach projektowych - konferencja i wystawa

  22 kwietnia 2015 r.

  • WPROWADZENIE

  NWSP (Nauczanie w Sztukach Projektowych) to wydarzenie, które ma miejsce w Stacji Kultura w Rumi. Planujemy by od 2015 roku było to miejsce spotkań naukowców i projektantów z Polski. Mamy nadzieję, że uda nam się wspólnie porozmawiać o tym, jak rozumiemy zagadnienie nauczania w sztukach projektowych.

  Tegorocznej edycji konferencji będzie towarzyszyła wystawa najlepszych prac studentów Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej oraz wręczenie nagród za wyróżnione projekty.

 • „Albania – piękna nieznajoma” - Spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim

  21 kwietnia o godz. 18.00 w Stacji Kultura podróżnik Andrzej Pasławki będzie chciał pokazać Albanię – kraj owiany złą sławą, przez kilka dekad odizolowany od reszty świata, kraj będący bodaj ostatnią tajemnicą XXI-wiecznej Europy – jako rejon przepięknej przyrody, przyjaznych ludzi i miejsce bezpieczne dla chcących tam podróżować.

 • Epilog XV Fabularyzowany Rajd Nocny „Viva Espania”

  19 marca, godz. 17.00-18.30/ Stacja Kultura (ul. Starowiejska 2, Rumia)

  Akcja tegorocznego Rajdu rozgrywała się podczas hiszpańskiej wojny domowej (marzec 1937 r.). Główną ideą Rajdu było pokazanie, że wojna, bez względu na racje, jest okrutna i niejednoznaczna. Nigdy do końca nie ma „dobrych” i „złych”. Zawsze cierpią cywile, a pewne kręgi wzbogacają się i realizują swoje nie koniecznie uczciwe cele. 

  Tegoroczna edycja Rajdu cieszyła się dużym zainteresowaniem, w związku z czym organizatorzy postanowili zorganizować „Epilog” do Rajdu. A co w „Epilogu”…?

Organizatorzy

logo rumia wersja podstawowa pozioma z haslem mini rumiainstytucja bibliotekarumia bip bibliotekarumia

Działalność biblioteki wspierana jest ze środków:

mk orange-logo bn instytut bplus nprc

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×