Historia Biblioteki

Biblioteka powstała 1 grudnia 1948 roku, początkowo jako Gminna Biblioteka Publiczna, prowadzona była przez Państwo Stachowiak w ich prywatnym mieszkaniu przy ul. Dzierżyńskiego. W tym czasie księgozbiór biblioteki wynosił około 500 woluminów.

W 1951 r. placówkę tę przeniesiono na ul. Starowiejską a w 1954 na ul. Dąbrowskiego. Kierowniczką biblioteki została pani Melania Blum. Pracę swą rozpoczęła z 2 300 woluminami i 300 czytelnikami. Z roku na rok nastepował rozwój placówki. Wzrastała ilość książek i czytelników. Biblioteka zaczeła nawiązywać kontakt z czytelnikami poprzez spotkania autorskie, wieczory literackie, konkursy. Pomyślano również o najmłodszych czytelnikach, dla których organizowano wieczory bajek, konkursy rysunkowe itd.

W związku z rozbudową Rumi zaistniała konieczność utworzenia punktów bibliotecznych w odległych rejonach miasta. Z chwilą nadania Rumi praw miejskich w 1954 r. z gminnej utworzono miejską bibliotekę.

Dnia 29 maja 1967 roku nadano bibliotece imię - twórcy regionu kaszubskiego - Floriana Ceynowy.

Czerwiec 2017

iopla