Spotkanie autorskie z Magdaleną Tulli w ramach DDK

Stacji Kultura- Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Magdaleną Tulli, które odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Magdalena Tulli debiutowała w 1995 roku powieścią „Sny i kamienie”, za którą otrzymała Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Później była pięciokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike: 1999 za „W czerwieni”, w 2004 za „Tryby” w 2007 za „Skazę”, 2012 za „Włoskie szpilki”, 2015 za „Szum”. Jej książki były tłumaczone na angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, chorwacki, słoweński, czeski, węgierski, włoski, szwedzki, łotewski i litewski. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Autorka jest też tłumaczką, dzięki Niej w polskich zbiorach mamy między innymi: „Utraconą” Marcela Prousta czy „Gniew niebios” Fleur Jaeggy- za to tłumaczenie Tulli otrzymała nagrodę „Literatury na Świecie”.

W 2012 roku otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia. W roku 2013 została laureatką pierwszej edycji Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima przyznawanej za całokształt twórczości.

Zapraszamy! Wstęp wolny! 10 marca 2016, godz. 18:00, Stacja Kultura, dworzec PKP.


„Od 1995 roku, kiedy ukazały się "Sny i kamienie", mamy do czynienia z nowym zjawiskiem - antyprozą, na pewno nie prozą niefabularną, choć na różne sposoby łamiącą tradycyjne reguły fabularności. W swojej pierwszej książce Magdalena Tulli jako miejsce akcji ukazuje miasto skupiające w sobie cechy wszystkich miast, mające plan rzeczywisty i fantomatyczny, przy tym z grubsza przypominające Warszawę. Z pozoru wydaje się ono posłuszne uroszczeniom umysłu narratora, w miarę jednak rozwoju akcji coraz silniej ulega procesom odśrodkowej dezorganizacji. Prawdziwym tematem jest tu przemijanie i rozpad wszelkich ustanowionych porządków, cierpienie zrodzone z samej natury świata.

Powieść "W czerwieni" dzieje się w stworzonym na jej potrzeby "świecie możliwym", zasadniczo odpowiadającym strukturze "naszego" świata, lecz pozbawionym cechy stałości realiów - tła i drugie plany zachowują się jak dekoracje w teatrze, znikają raz po raz i są zastępowane innymi, ale postacie, rozgrywając swoje dramaty, przeżywając swoje cierpienia, żyjąc i umierając. Cierpienie jest w tej historii wszechobecne, choć opowiedziane przez niewspółczującego, bezlitosnego narratora - zabieg literacki, za pośrednictwem którego apeluje się tu do współczucia bardziej uniwersalnego.

Smutna powieść "Tryby", przez wielu opacznie czytana jak literacki rebus, jest w istocie przejmującą książką o braku przejrzystości świata - więc sensu; o braku miłości, sprawiedliwości, a wreszcie i prawdy o naszym życiu. Narrator usiłuje opowiedzieć banalną historię trójkąta małżeńskiego, lecz przeszkadzają mu w tym zaburzające jego konstrukcję fabularną inne, bardziej tragiczne opowieści, które cisną się niejako za jego plecami na pierwszy plan, opowiadają się niejako same, bez jego udziału. Wśród nich opowie się i ta o jego własnym losie. Autorka demonstracyjnie odmawia budowania pozorów realności świata przedstawionego, ale w tle tej odmowy opowieść nieustająco odwołuje się do historii rzeczywistych, przyczajonych za każdym zmyśleniem.”


Źródło: www.culture.pl na podstawie tekstu przysłanego przez Instytut Książki w Krakowie, wrzesień 2004

Twórczość:

  • "Sny i kamienie", Warszawa: Wydawnictwo Open, 1995.

  • "W czerwieni", Warszawa: W.A.B., 1998.

  • "Tryby", Warszawa: W.A.B., 2003.

  • "Zamiast procesu: raport o mowie nienawiści"(współautor: Sergiusz Kowalski), Warszawa: W.A.B, Instytut Studiów Politycznych PAN, 2003.

  • "Skaza", Warszawa: W.A.B., 2006.

  • "Włoskie szpilki", Wydawnictwo Nisza, Warszawa 2011

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi

icoglowna

Wypożycz E-book

eBook icon

Przedłuż termin zwrotu książki!

Śledź nas

Newsletter

Subskrybuj

Regulamin

POLECAMY

ioplaacademica

polona

 ‘Gazeta Wyborcza’ dostępna jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki  

pitax

Organizatorzy

logo rumia wersja podstawowa pozioma z haslem mini rumiainstytucja bibliotekarumia bip bibliotekarumia

Działalność biblioteki wspierana jest ze środków:

mk orange-logo bn instytut bplus nprc

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×