Filtr
 • "Bramy" - wystawa grafik prof. Aleksandra Widyńskiego

  Stacja Kultura Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi zaprasza do oglądania wystawy prof. Aleksandra Widyńskiego pod tytułem „Bramy”. Wystawa dostępna do końca marca, w godzinach otwarcia placówki.

  „Bramy” są cyklem grafik wykonanym w technice serigrafii- jest to technika druku, w której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę tkaną, metalową lub wykonaną z włókien syntetycznych. Wykonanie odbitki polega na przetłaczaniu farby przez matrycę.

  Prof. Aleksander Widyński dyplom z malarstwa uzyskał na Wydziale Malarstwa i Grafiki PWSSP (dzisiaj ASP) w Gdańsku, w 1986 roku. Od 1989 pracuje na Uczelni, obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego, prowadzi pracownię Sztuki Włókna na Wydziale Malarstwa oraz pracownię Wystawiennictwa i Scenografii Plenerowej na Wydziale Architektury i Wzornictwa, jednocześnie kieruje Katedrą Specjalizacji Artystycznych. Tytuł  profesora sztuk plastycznych otrzymał w 2013r.

 • Spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem w Stacji Kultura

  Andrzej Stasiuk - uhonorowany wieloma nagrodami (m.in. nagrodą Fundacji im. Kościelskich, 1995), wyrzucany ze szkół i imający się rozmaitych prac, właściciel niekonwencjonalnego życiorysu: w początkach lat osiemdziesiątych zaangażowany w ruch pacyfistyczny, zdezerterował z wojska i półtora roku spędził w więzieniu.

  Założyciel cenionego dzisiaj wydawnictwa Czarne, regularnie nominowany do nagrody Nike, autor m.in. zbioru „Kucając” (2015), „Wschodu” (2014) , „Grochowa” (2012) , „Taksim” (2009). Dokonana przez Dariusza Jabłońskiego ekranizacja "Opowieści galicyjskich" zatytułowana "Wino truskawkowe" (2008) spotkała się z przychylnym przyjęciem krytyki.

  Autor odwiedzi Stację Kultura w Rumi dn. 2 marca 2016, g. 18.00. Spotkanie poprowadzi poetka, wydawca Krystyna Lars (Chwin).

 • Wystawa zbiorowa „NA GRANICY” - prace Tomasza Konopczyńskiego oraz Krzysztofa Kaszubowskiego

  Wystawa zbiorowa „NA GRANICY” - prace Tomasza Konopczyńskiego oraz Krzysztofa Kaszubowskiego

  Koło Naukowe Animacji Wydarzeń Artystycznych AWA i Stacja Kultura - Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi zaprasza na wystawę „NA GRANICY ”, prezentującą prace Tomasza Konopczyńskiego i Krzysztofa Kaszubowskiego - studentów Wydziału Sztuki Nowych Mediów, Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Wernisaż wydarzenia odbędzie się w 15 lutego br. (poniedziałek), o godz. 18.00 w Stacji Kultura w Rumi  przy ul. Starowiejskiej 2.

  Kuratorem wystawy jest dr Beata Cedrzyńska.

  Wystawę będzie można oglądać od 15 lutego do 29 lutego br. w godzinach otwarcia placówki.

 • Spotkanie autorskie z Magdaleną Tulli w ramach DDK

  Stacji Kultura- Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Magdaleną Tulli, które odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

  Magdalena Tulli debiutowała w 1995 roku powieścią „Sny i kamienie”, za którą otrzymała Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Później była pięciokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike: 1999 za „W czerwieni”, w 2004 za „Tryby” w 2007 za „Skazę”, 2012 za „Włoskie szpilki”, 2015 za „Szum”. Jej książki były tłumaczone na angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, chorwacki, słoweński, czeski, węgierski, włoski, szwedzki, łotewski i litewski. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

  Autorka jest też tłumaczką, dzięki Niej w polskich zbiorach mamy między innymi: „Utraconą” Marcela Prousta czy „Gniew niebios” Fleur Jaeggy- za to tłumaczenie Tulli otrzymała nagrodę „Literatury na Świecie”.

  W 2012 roku otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia. W roku 2013 została laureatką pierwszej edycji Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima przyznawanej za całokształt twórczości.

 • Spotkanie z Natalią Kowalską- kierowcą Formuły 2 / w ramach cyklu „Sylwetki kobiece”

  W piątek 20marca 2015 r. o godz. 18. 30 zapraszamy do Stacji Kultura (ul. Starowiejska 2, Rumia) na spotkanie w ramach nowego cyklu „Sylwetki kobiece”. Gościem będzie Natalia Kowalska - polska zawodniczka startująca w wyścigach samochodów otwartych, w latach 2010 - 2011 kierowcaFormuły 2. O silnym charakterze, niezwykłej pasji oraz hardości ducha porozmawiamy wspólnie podczas marcowej wizyty.

 • XV Fabularyzowany Rajd Nocny „Viva Espania”

  28 lutego, godz. 10.00/ Stacja Kultura (ul. Starowiejska 2, Rumia)

  Akcja tegorocznego Rajdu rozgrywa się podczas hiszpańskiej wojny domowej (marzec 1937 r.). Główną ideą Rajdu jest pokazanie, że wojna, bez względu na racje, jest okrutna i niejednoznaczna. Nigdy do końca nie ma „dobrych” i „złych”. Zawsze cierpią cywile, a pewne kręgi wzbogacają się i realizują swoje nie koniecznie uczciwe cele. 

  Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi już po raz trzeci jest współorganizatorem Rajdu.

 • Wystawa malarstwa Bożeny Kręcisz „Moje Kaszuby”

  od 23 stycznia – 28 lutego

  czynna w godzinach otwarcia placówki

  O autorce

  B o ż e n a K r ę c i s z - urodziła się w Gdyni w 1960 roku. W 1980 r. skończyła Liceum Plastyczne w Gdyni Orłowie. Po nieudanych próbach dostania się na studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu podejmowała różne prace, miedzy innymi jako dekoratorka, nauczycielka plastyki, uczennica w zakładzie garncarskim i ceramicznym, malarka porcelany. Zawsze była to praca o kierunku plastycznym.

  Życiem Bożeny Kręcisz często rządziły przypadki i tak w zasadzie przypadek spowodował, że w 1988 r. wyjechała ona do Niemiec, gdzie „zabawiła“ trochę dłużej niż planowała, bo aż 23 lata. Tam założyła rodzinę, mieszkała i pracowała. Początkowo przy produkcji lalek porcelanowych w małej manufakturze Anetty Himstedt, później w marketingu jako organizator wystaw i targów. Cały czas ucząc się i malując. Praca twórcza, tak ogólnie można nazwać jej poczynania na polu sztuki, nie zamykała się i nie zamyka w jednym nurcie. Są to poszukiwania indywidualnego środka wyrazu. Otoczenie, rodzina, a przede wszystkim natura mają duży wpływ na jej twórczość.

  W 2011 r. Bożena Kręcisz wróciła do Polski. Tym razem los „zawiał“ ją w rodzinne strony ojca, czyli na Kaszuby, w okolice Chmielna, przepiękną część tego regionu. Usiane polodowcowymi jeziorami „szerokie“ pejzaże zupełnie ją zauroczyły i tak powstała seria „Kaszuby”.

  Bożena Kręcisz brała udział w licznych konkursach plastycznych i wystawach w Niemczech. W Polsce wystawiała swoje prace miedzy innymi w Galerii Świętojańskiej w Gdańsku. Jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach w Niemczech, Austrii, Anglii i Polsce.

  Zapraszamy do zapoznania się z twórczością Bożeny Kręcisz na stronie: www.bkrecisz.com

 • Stacja Jazz - Mikołaj Trzaska i Olbrzym i Kurdupel

  Mikołaj Trzaska – sax

  Marcin Bożek – bass

  Tomasz Gadecki - sax

  W ramach kolejnej odsłony Stacji Jazz wystąpi trzech znakomitych muzyków. 19 lutego o 19:00 zapraszamy na koncert.

Organizatorzy

logo rumia wersja podstawowa pozioma z haslem mini rumiainstytucja bibliotekarumia bip bibliotekarumia

Działalność biblioteki wspierana jest ze środków:

mk orange-logo bn instytut bplus nprc

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×