Wystawa Sny Gdańskiego Neptuna

Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów”, Fundacja „Wspólnota Gdańska”, oraz Stacja Kultura- Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi zapraszają na Wystawę pokonkursową 8. Międzynarodowego Konkursu na Exlibris i Małą Formę Graficzną „Sny Gdańskiego Neptuna”

Wystawę można oglądać do 31 sierpnia w Stacji Kultura, w godzinach otwarcia placówki.

Co to jest ekslibris? To znak własnościowy książki, którym posługiwał się właściciel księgozbioru do personalnego oznaczania własności woluminu. Geneza ekslibrisu wywodzi się od malowanego herbu na kartach ksiąg w dawnych wiekach. Później, zaczął on przybierać formę misternie skomponowanej ilustracji graficznej z wpisanym nazwiskiem właściciela. Ta niecodzienna nazwa pochodzi z języka łacińskiego: ex libris i dosłownie oznacza „z książek”.

Jak dziś wygląda exlibris? Dowiedzą się tego Państwo na wystawie pokonkursowej 8. Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną pt. „Sny Gdańskiego Neptuna”. Ogłoszony w lutym 2016 r. zgromadził blisko 260 autorów z całego świata min.: Chin, Tajlandii, Argentyny, USA, Meksyku, Rosji, Urugwaju, krajów europejskich. Profesjonalni twórcy i amatorzy nadesłali 575 prac nawiązujących do jednego z najważniejszych symboli  miasta Gdańska – Neptuna, króla mórz i oceanów. Najlepsze prace, wykonane w najróżniejszych technikach graficznych będą mogli Państwo obejrzeć na Wystawie.

Prace konkursowe oceniło jury w składzie:

- prof. Martin R. Baeyens - emerytowany profesor Królewskiej Akademii Sztuki w Gandawie (Belgia) – przewodniczący

- Bogumiła Omieczyńska - Kustosz Kolekcji Ekslibrisu Muzeum Zamkowego w Malborku

- prof. Cezary Paszkowski - kierownik Pracowni Grafiki Artystycznej (techniki cyfrowe)

w ASP w Gdańsku

- dr hab. Dariusz Syrkowski - kierownik Pracowni Malarstwa i Rysunku w ASP w Gdańsku

- prof. Sławomir Ćwiek - kierownik Katedry Grafiki Warsztatowej w ASP w Łodzi;

W kategorii techniki tradycyjne I nagrodę jury przyznało
Jakubowi Jaszewskiemu za pracę „Trzyjząb”.

W kategorii technik komputerowych I miejsce zajął
Ozan Uyanik (Turcja) za pracę „Exlibris of Birsen Karaosman”.

Obok nagród za zajęcie I, II, III miejsca i wyróżnień w dwóch technikach: tradycyjnej
i komputerowej, swoje nagrody specjalne przyznali:

- Teresa Kuśmierska – Dyrektor Gdańskiego Archipelagu Kultury
- Andrzej Stelmasiewicz - Prezes Fundacji Wspólnota Gdańska
- dr Zofia Tylewska - Ostrowska - Dyrektor Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk

Pełna lista laureatów 8. Międzynarodowego Konkursu na Exlibris i Małą Formę Graficzną „Sny Gdańskiego Neptuna”

www.exlibrisgdansk.pl/index.php?s=konkurs&rok=2016

Katalog Online

exlibrisgdansk.pl/viewer/web/katalog.php

Organizatorzy:

Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM