Wyspiański z przytupem czyli Narodowe Czytanie Wesela

Wesele Stanisława Wyspiańskiego zostało ogłoszone lekturą Narodowego Czytania 2017 roku. Finał tegorocznej edycji przypada na 2 września. Stacja Kultura – Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi postanowiła przyłączyć się do akcji. Na samym czytaniu nie poprzestanie. Wydarzenie w Rumi wzbogacone będzie o  performance z tradycyjnymi ludowymi przyśpiewkami weselnymi z Mazowsza, Małopolski i Lubelszczyzny, koncertem Kapeli Ztrój oraz warsztatami tańca ludowego. Jednym słowem - wesele jak się patrzy!

 

Poniżej przedstawiamy szczegółowy program:

10.30 – Warsztaty robienia wianków (prowadzenie: Beata Wysocka – Turek)

12.00- Startujemy z Narodowym Czytaniem! Akademia Głosów Tradycji

12.15- Performance „Wesele” w pigułce

13.00 - Występ Kapeli Ztrój i warsztaty tańca ludowego

 

Miejsce wydarzenia: Stacja Kultura – Biblioteka Główna, ul. Starowiejska 2, Rumia

Udział w wydarzeniu ma charakter otwarty.

 

Wydarzenie objęte honorowym patronatem pary prezydenckiej.

 

O artystach:

„Akademia Głosów Tradycji” -

to nieformalna grupa śpiewacza, która powstała w marcu 2016 roku. Mimo wielu różnic: płci, wieku, miejsca zamieszkania, zawodu łączy ich jedno: radość ze śpiewu polskich pieśni tradycyjnych. W lipcu 2016 roku Akademia otwierała swoim występem Festiwal Globaltica w Gdyni, oprawiła muzycznie „Filmową Świętojańską” podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a rok pracy zakończyła w Klubie Marynarki Wojennej Riwiera w Gdyni koncertem : „Dom/droga/pieśń. Muzyczna narada rodzinna”

Jak sami mówią: „Uczymy się nawzajem, dzieląc się doświadczeniem zdobytym podczas warsztatów śpiewaczych prowadzonych przez takie osoby jak: Agata Harz, Maniucha Bikont, Adam Strug, Marcin Lićwinko, Joanna Słowińska i przede wszystkim Ewa Grochowska”.

Wykonawcy: Małgorzata Bierejszyk, Olga Krasoń, Zosia Legeżyńska, Agata Kwiatkowska, Justyna Mazurkiewicz, Katarzyna Rosińska, Agnieszka Rusakiewicz, Paweł Studziński

fb: akademia głosów tradycji

 

Kapela Ztrój - kapela z Trójmiasta projektuje dwójka krawców muzycznych, tworząc patchwork tradycji i współczesności. Tkaniny wysupłują z archiwów, badań terenowych i własnego szycia. Tworzą też autorski materiał, złożony z zapętlonych melodii i poplątanych tekstów.

Duet wycięty z Kapeli Przewłockiego uszytej w 2011. roku na potrzeby Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, gdzie skroił 1. nagrodę. Od tamtej pory haftują przeróżne wzory instrumentalno-taneczno-śpiewacze mieszczące się w szwach warsztatów, koncertów, czy potańcówek.

 

Tyśka Mazurkiewicz | teksty / śpiew / bęben / prowadzenie tańców |

Marek Przewłocki | kompozycje / skrzypce / sekund / bas |

  • 1.Kapela-Ztrj
  • 2.-Kapela-Ztrj
  • 3.-Kapela-Ztrj
  • Akademia-Gosw-Tradycji

Simple Image Gallery Extended

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi

icoglowna

Wypożycz E-book

eBook icon

Przedłuż termin zwrotu książki!

Śledź nas

Newsletter

Subskrybuj

Regulamin

POLECAMY

ioplaacademica

polona

 ‘Gazeta Wyborcza’ dostępna jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki  

pitax

Organizatorzy

logo rumia wersja podstawowa pozioma z haslem mini rumiainstytucja bibliotekarumia bip bibliotekarumia

Działalność biblioteki wspierana jest ze środków:

mk orange-logo bn instytut bplus nprc

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. ×