Flamenco na III urodziny Stacji Kultura

Gorąca Andaluzja, żywiołowy taniec flamenco – kto by się nie skusił?

Hiszpania zawita na tegorocznych, trzecich już urodzinach Stacji Kultura. Tancerze ze szkoły tańca flamenco , którzy warsztat szkolili u takich mistrzów flamenco jak Manuel Betanzosa, Andres Péni, La Choni, Guadalupe Torres zaprezentują swój program już 11 września o godz. 18.30. Aranżacje na śpiew i instrumenty w wykonaniu muzyków Mateo Gallito oraz Jakuba Wagnera. Nie może Was zabraknąć!

W programie również otwarcie wystawy fotografii Aleksandry Barankiewicz „Czytelnicy Stacji Kultura” oraz rozstrzygnięcie Urodzinowego Konkursu Fotograficznego.

O artystach:
Aniela Mikucka - naukę tańca flamenco rozpoczęła w Sewilli w 2011 roku m.in. u Manuela Betanzosa, Pili Ogalli, Andrésa Peñi, Rafaela Campallo, Ángela Atienzy. Szybko zakochuje się też w śpiewie flamenco i dlatego w 2012 roku rozpoczyna naukę w Fundación de Arte Flamenco Cristina Heeren w klasie cante flamenco. Jej najważniejsi nauczyciele to: Calixto Sánchez, Julián Estrada, Rosi Navarro "La Divi", María José Pérez, Jeromo Segura. Aniela występuje jako cantaora, bailaora i palmera w Hiszpanii (m.in. w Teatro Central, Centro Andaluz de Arte Contemporáneo en el Monasterio de la Cartuja) i w Polsce. W 2015 wygrywa Pierwszą Nagrodę ex aequo i Nagrodę Specjalną Wyższej Szkoły Tańca w Madrycie na Międzynarodowym Konkursie Tańca Flamenco Puro w Turynie we Włoszech. Na rok akademicki 2014-15 zostaje przyznane jej stypendium Fundación Cristina Heeren i Stowarzyszenia Artystów Hiszpańskich, a między 2015 a 2016 realizuje roczne praktyki śpiewu we wspomnianej szkole.

Razem z argentyńską tancerką Melisą Soledad jest palmerą w spektaklu "JRT: sobre Julio Romero de Torres, pintor y flamenco" Úrsuli i Tamary López, i Leonor Leal (taniec) i Alfredo Lagosa (aranżacje i gitara) (premiera: XX Festival de Jerez, luty 2016; XIX Bienal de Sevilla, wrzesień 2016). Między marcem a czerwcem 2016 jest stażystką w sewilskim tablao Casa de la Memoria, robiąc palmas u boku Jeromo Segury.

Luiza  – tancerka, instruktorka tańca flamenco. Zafascynowana hiszpańską kulturą, szerzy ją w Trójmieście, prowadząc  warsztaty dla dzieci i dorosłych. Jest organizatorką wielu cyklicznych koncertów i fiest, w tym pierwszego w Trójmieście tablao flamenco. Uczestniczka wielu projektów związanych z kulturą flamenco. Podczas swojej kariery miała okazje współpracować z Operą Wrocławską, Sopockim Teatrem Tańca czy Teatrem FlamencoArte Nadii Mazur. Brała udział w wielu projektach, m.in. „Hiszpańska noc z Carmen ¬ zarzuela show” dla wielotysięcznej widowni we Wrocławiu (2016). Flamenco uczyła się od hiszpańskich mistrzów tańca, m.in. Manuela Betanzosa, Andresa Peńi, Guadalupe Torres, La Choni, Jose Manoldado, Angela Atienzy. Współpracuje z Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stacją Orunia (Gdański Archipelag Kultury).

Mateo Gallito - Mateo Gallito to pseudonim artystyczny Matúša Kohútka. pochodzącego ze Słowacji. Z wykształcenia pedagog pianista. Od wielu lat również tancerz i śpiewak flamenco. Kształcił się w Maladze, Sevilli, Jerez de la Frontera u Juan Parra Morón, Ramón Martinéz, w Akademii CONTRATIEMPO. Założyciel zespołu REMEDIOS (r.2002), który istnieje do dzisiaj. W 2003 r. otrzymał z zespołem w finale konkursu "Nowe twarze jazzu słowackiego" nagrodę za "Najlepszą grupową interpretację i koncepcję". W latach 2005-2006 występował z GIPSY KINGS i światowej sławy gitarzystą Gerardo Nuñez oraz tancerką Carmen Cortés. Autor, współautor i wykonawca (tancerz, muzyk) programów "SANGRE FLAMENCA","ENCUENTRO FLAMENCO", "DON QUIJOTE", "SYMFONIA FLAMENCA" "AL-ALBA". Odbył trasy koncertowe po Europie z gośćmi z Hiszpanii (m.in. M.Angeles Gabaldon, Juan Polvillo, Manuel de Tane, Ismael Fernandez).

Jakub Wagner – gitarzysta flamenco, który swój warsztat artystyczny rozwijał pod okiem wielkich mistrzów tej sztuki w Sewilli (Rafael Riqueni, Antonio Rey, Eduardo Rebollar). Brał udział w projektach "Pasja flamenco" i "Usłyszeć taniec", trasach koncertowych ze śpiewaczką Evą Piñero, spektaklach teatralnych "Lorca y el flamenco" Conchy Parrales, "Testament cnotliwego rozpustnika" Emiliana Kamińskiego i "Zmienność Róży" Anny Chodakowskiej. Wielokrotnie dzielił scenę z artystami z Hiszpanii m.in. w Sewilli, Utrerze, Los Palacios, Gelves, Marbelli. W Polsce jest często zapraszany do akompaniowania tancerzom i śpiewakom ze wszystkich stron kraju. Współpracuje z warszawską szkołą tańca Studio Flamenco i gdańską szkołą tańca La Pasión.

• Luiza-Fot.-K.-Kamiska3
  • Luiza-Fot.-K.Kamiska2