Otwarty wykład dr hab. inż. Tadeusza Jastrzębskiego

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Stacja Kultura Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi zapraszają 9 marca o godzinie 18:00 na otwarty wykład Tadeusza Jastrzębskiego. „Ikonografia marynistyczna w sztuce sakralnej na Pomorzu”,

Tadeusz Jastrzębski, urodzony w 1937 roku w Poznaniu, dr hab. inż., absolwent Wydziału Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. Doktorat na Wydziale Mechanicznym Politechniki Szczecińskiej (1986), a habilitacja na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej (1994) w dziedzinie budowy i eksploatacji maszyn.

W latach 1960–1979 projektant konstrukcji okrętowych w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni i w stoczni w Oranie – Algieria. Autor wielu zrealizowanych projektów konstrukcji statków m.in. masowców, zbiornikowców, statków rybackich. Od roku 1979 pracownik naukowy i dydaktyczny Politechniki Szczecińskiej (obecnie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny) i Wyższej Szkoły Morskiej (obecnie Akademia Morska) w Szczecinie.

Do chwili przejścia na emeryturę (2007) profesor nadzwyczajny Politechniki Szczecińskiej, kierownik Katedry Konstrukcji i Mechaniki Okrętów na Wydziale Techniki Morskiej. Do roku 2014 kierownik Zespołu Realizacji Projektów Europejskich na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, inicjator i kierujący kilkoma projektami finansowanymi ze środków Unii Europejskiej – INMOR, INBAT, MARSTRUCT, EUROVIP.

Autor ponad 200 prac – projektów, publikacji naukowych i technicznych, referatów konferencyjnych w kraju i za granicą, skryptów, opinii i ekspertyz.

Współautor książki Architektura statku a zagadnienia projektowo-konstrukcyjne (Gdańsk 2009). Wykładowca i konsultant w okrętowych biurach projektowych, członek komitetów technicznych międzynarodowych towarzystw klasyfikacyjnych i Polskiego Rejestru Statków. Wieloletni członek międzynarodowej organizacji naukowej International Ship and Offshore Structures Congress (ISSC) oraz francuskiego towarzystwa naukowo-technicznego Association Technique Maritime at Aéronautique (ATMA).

Od kilku lat zajmuje się marynistyką, w szczególności w sztuce sakralnej; autor kilku publikacji oraz wykładów na ten temat.

Wstęp wolny!

Zapraszamy!

09.03., godz. 18:00, Stacja Kultura Starowiejska 2, Rumia (dworzec PKP)