Warsztaty ukulele w Stacji Kultura

Stacja Kultura zaprasza na warsztaty gry na ukulele, które poprowadzi Katarzyna Chełchowska.

Zajęcia odbędą się 5 i 12 grudnia o godzinie 18:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązują zapisy, ilość miejsc i instrumentów do wypożyczenia na czas warsztatów jest ograniczona. Zgłoszenia można wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w treści wiadomości podając imię i nazwisko, telefon kontaktowy i informację czy posiadają Państwo własny instrument muzyczny.

W programie warsztatów: budowa i rodzaje ukulele, rodzaje strun, wartości rytmiczne, strojenie instrumentu, na co zwrócić uwagę wybierając ukulele, poprawne trzymanie instrumentu, bicia, ułożenie rąk, sposoby uderzania w struny, fingerpicking, nauka gry łatwych utworów, tabulatura, akordy, techniki gry, sposoby wydobycia dźwięku.

Ukulele to niewielki gabarytowo i łatwy w transporcie instrument muzyczny o niepowtarzalnym brzmieniu, ale wymagający dokładnej techniki gry. Poprawne nawyki nie tylko pozwolą na bardziej swobodną i efektywną grę, ale też umożliwią w późniejszym czasie stosowanie efektownych technik. Pozytywne dźwięki ukulele, na którym grywali m.in. Marylin Monroe i Elvis Presley zawsze wprowadzają w doskonały nastrój.

Nazwa ukulele wywodzi się z języka hawajskiego i jest połączeniem słów: ‘uku (pchła) i lele (skakać). Poprzez swoje wyjątkowe brzmienie jest chętnie używany przez muzyków prezentujących różne gatunki muzyki. Jego historia sięga XIX w., pochodzi z Hawajów, gdzie przywieźli je portugalscy imigranci, żeglarze. Ten czterostrunowy popularny obecnie instrument muzyczny pełni obecnie nie tylko rolę instrumentu akompaniującego, ale również solowego. Zapraszamy zarówno osoby początkujące, zaczynające swoją przygodę z ukulele jak i bardziej zaawansowane – nauka będzie dostosowana do umiejętności. Dla osób początkujących - konsultacje w sprawie zakupu własnego instrumentu.

Krótko o prowadzącej:

Katarzyna Chełchowska

Od 6 roku życia kształciła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Koszalinie. Absolwentka Państwowego Liceum Muzycznego w Koszalinie, Akademii Muzycznej w Gdańsku i dwuletnich Podyplomowych Studiów Emisji Głosu na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. Magister sztuki, dyplomowany muzyk instrumentalista (gra na fortepianie, gitarze i ukulele), rysownik i nauczyciel mianowany przedmiotów artystycznych i technicznych. Aktualnie prowadzi warsztaty ukulele w American Corner w Gdańsku i uczy m.in. gry na ukulele w Virtuo Centrum Muzycznym w Gdyni.

Zapraszamy!

5 i 12 grudnia, godz. 18:00 Stacja Kultura, Starowiejska 2 Rumia (dworzec PKP)

Plakat warsztaty ukulele